טיפול בבריחת שתן

כיום ישנם יותר טיפולים בבריחת שתן יותר מאשר אי פעם בעבר. הבחירה בטיפול תלויהבסוג בעיית השליטה בשלפוחית השתן שממנו סובל החולה, ממידת חומרת הבעיה וממידת ההתאמה של הפתרון לאורח החיים הספציפי של החולה. אימון על שליטה בשלפוחית השתן ואיפוק יכולה מאוד לעזור ולכן מרבית הטיפולים למעט מקרים של בעיות מבניות או תפקודיות הקשורות למוגבלות תנועה יכללו אימון על נושא האיפוק והשליטה:

  • תרגילים לשרירי האגן – שרירים הידועים גם כשרירי קגל. מדובר על עבודה עם השרירים שמסייעים לך להפסיק את הטלת השתן. חיזוק השרירים הללו עוזר להחזיק את השתן בתוך השלפוחית לאורך זמן רב יותר. עוזר במיוחד בטיפול בריחת שתן אצל נשים.
  • תרגילים לחיזוק המשוב הביולוגי – מדובר לרוב באימון שרירי רצפת האגן וייתכן גם שימוש בחיישנים מיוחדים שמיועדים להתריע על סימנים משלפוחית השתן. המשוב הביולוגי יסייע לך להכיר טוב יותר את גופך ולהשיג שליטה טובה יותר במערכות שלו.
  • ניהול סדר יום – או מה שנקרא מתן שתן על פי לוח זמנים מאפשר לך ליצור סדר יום המחייב אותך לבקר בשירותים כל שעה, נאמר. עם הזמן ניתן לרווח יותר את הזמנים בין הביקורים לשירותים. כאשר שיטה זו משולבת יחד עם המשוב הביולוגי וחיזוק שרירי רצפת האגן החולה מגלה שיותר קל לו או לה לשלוט בדחף להטיל שתן ולהתגבר על דליפת שתן לא רצויה.
  • שינויים באורח החיים יכולים לסייע גם כן במקרים של בריחת שתן.: ירידה במשקל, הפחתת צריכת האלכוהל הידוע כגורם משתן. הפחתת צריכת הקפאין שמצוי בקפה, תה ומיני שונים של משקאות קלים, להימנע ממזונות שגורמים לעצירות והימנעות מהרמת משאות כבדים יכולים כולם לסייע במניעת בריחת שתן. גם העדפה של מים על פני סוגי משקאות אחרים והימנעות משתייה לפני שינה יכולים לסייע להתגבר על הבעיה.

אחד המקרים החריגים והקיצוניים יותר שאולי כדאי להתעכב עליו כאן בפסקה הם חולי אלצהיימר מתקדמים, לחולים אלו לרוב ישנה בעיה עם בריחת שתן הנובעת מכך שהם אינם מודעים לצורך שלהם לתת שתן, שכחה ללכת לשירותים או בעיה באיתור השירותים בתוך המרחב. כדי למנוע מקרים אלו חשוב כי המטפל יסייע לסדר את תזונת החולה בהתאם להנחיות שצויינו למעלה (חשוב לא להמעיט במים ולגרום להתייבשות אלא רק במשקאות שצויינו), לשמור על המעברים לשירותים פנויים ומוארים בכל זמן שהוא, לוודא כי החולה מבקר בשירותים על פי סדר זמנים קבוע, שימוש בתחתונים שקל להלביש ולהסיר ושימוש בחיתולים סופגים בעת נסיעות מחוץ לבית או בזמנים בהם הנגישות לשירותים יורדת.