תפיסת מציאות

 אנו חיים בעולם שבו ישנם כוחות נסתרים, אותם גילינו במהלך ההיסטוריה ולמדנו להשתמש בהם, כדוגמת אש, חשמל וכח המחשבה. הכוחות הללו הם למעשה, מחשבת הבריאה, עליה לא לומדים בבתי הספר ובאוניברסיטאות. זאת ועוד, בין בני האדם אין הסכמה משותפת לגבי השאלה מהי מטרת קיומנו בעולם הזה. כח הנסתר כלשהו יצר את היקום שלנו ומפתח אותו מחומר דומם לתודעה אנושית. לכח זה ניתן לקרוא כח עליון, מפני שהוא קודם לנו. 

מציאות אינסופית

כיצד ניתן לגלות את הכח העליון? המקובלים טוענים שרק דרך חוק השוואת הצורה. כמו מקלט רדיו שתופס גלים רק לפי תדר פנימי שלו שזהה עם התדר של הגל החיצון. כאשר אנו נדמה לעליון ונרכוש תכונותיו, העולם הזה יעשה שקוף, מלא באנרגיה, קשרים ומידע. במצב זה, אנו נמצא בכל דבר משמעות וסיבה לכל אשר מתרחש אתנו ועם אנשים אחרים.

מקובלים מסבירים לנו שנבראנו כבריאה אחת עם אינספור קשרים, אבל עם הזמן התרחקנו אחד מהשני עד למצב של פירוד ודחייה הדדית. תהליך זה טמון בתוכנית הבריאה מפני שבני אדם צריכים להתפתח עד למצב הקוטבי ביותר, להכיר בו כתופעת הרע, ואז, במודעות  ורצון חופשי, לרצות לאזן שני הכוחות המנוגדים שבנו – רצון להשפיע ורצון לקבל. המצב הזה נקרא איחוד בין  שני ההפכים. בעבר דברו חכמים על החוק "על כל הפשעים תכסה אהבה". אז חשבנו שאלו אמרות יפות שמלמדים את הילדים, אולם היום אנו מבינים שזה חוק הטבע העיקרי במציאות, שמתרחש לא רק ברמת הטבע הדומם, אלא גם בחברה האנושית. ברמת הדומם, הצומח והחי, חוקיות זו מופיעה בעל כורחנו לפי אינסטינקטים. אולם אנו, בני האדם, צריכים לרצות לקיים בעצמינו את חוקי החברה, כמה לתת וכמה לקבל מהחברה. כאשר נצליח להגיע למצב זה, נגלה כוח אחד שמנהל ושולט בכל המציאות, ידע עצום, והרגשות נרחבות שממלאות אותנו עד אין סוף.

האדם מרוויח מתפיסת העולם חדשה את האפשרות לזהות כח אחד וסיבה אחת לכל מה שמתרחש בכל התחומי חיים שלו: בריאות, זוגיות וכלכלה. האדם רוכש כלים להתמודדות עם מצבים מורכבים, ומקבל ידע עמוק על הטבע האנושי שמסייע לו  לנהל קשר יעיל עם הסביבה. אולם עיקר הגילוי הוא חיים נצחיים מבלי צורך למות, אלא על ידי תיקון התפיסה האגוצנטרית שלנו. אז נפתח עולם חדש מעל זמן תנועה ומקום, וזהו העולם האמיתי – כפי שאומרים המקובלים – טעמו וראו כטוב ה'.